Üretim Tesisi

2020’de organik tarım ve sürdürülebilirlik prensipleriyle üretime başlayan Nims Gıda, bugün dünyada 40 milyar dolar piyasa büyüklüğüne sahip Freeze Dry teknolojisiyle meyve ve sebzeleri dondurarak piyasaya sunuyor. Türkiye’de aynı çatı altında hem donuk gıda operasyonu hem de Freeze Dry üretimi yapabilen en büyük tesis olma özelliği taşıyan Nims Gıda’nın Balıkesir’deki fabrikası, kalite ve gıda güvenliği belgelenmiş tesisi ve 2.500 tonluk depolama alanıyla 12 ay boyunca müşteri taleplerine hizmet verebilecek şekilde üretim yapıyor.

Sözleşmeli çiftçilerimiz tarafından üretilen hammadde, fabrikamızda yıkama, seçme ve ayıklama işlemlerinin ardından yüksek teknoloji kullanılarak donduruluyor. -40 derecede her biri tek tek dondurulan ürünler -18 C’de depolanıyor. Bireysel Hızlı Dondurma (IQF) uygulaması sayesinde besinler en az besin değeri kaybı ile muhafaza ediliyor.

Daha sonra ürünler dünyanın en gelişmiş kurutma teknolojisi olan Freeze Dry teknolojisi ile dondurarak kurutuluyor. Freeze Dry teknolojisi suyun katı hali olan buzdan, sıvı haline hiç geçmeden, direkt su buharına dönüşmesi yani süblimleşme prensibini kullanarak suyun gıda içerisinden düşük sıcaklık ve düşük basınç altında uzaklaşmasını sağlar. Bu sayede kurutulmuş gıda elde edilir.

Geleneksel güneşte kurutma ve hava ile kurutma yöntemlerinde ürünlerin vitamin, aminoasit ve protein değerlerinde büyük kayıplar yaşanır. Freeze-Dry teknolojisi ile kurutmanın en önemli farkı, bu yöntemde meyvelerin içindeki vitamin, protein gibi insan vücuduna faydalı elementlerin korunuyor olması ve bunların yüksek oranda tüketimine imkân sağlanmasıdır. Herhangi bir katkı maddesi, şeker eklemesi yapılmaz ve ürünlerin yüksek besin değeri korunur. Dondurarak kurutma sonunda meyvenin içinde kalan nem oranı diğer yöntemlere göre çok daha düşüktür; bu sayede meyve, özelliklerini kaybetmeden çok daha uzun süre korunur.